Czym jest krzywa ładowania?

Podczas procesu szybkiego ładowania pojazdu (zobacz też Czym jest ładowanie DC?) – moc z jaką pojazd ładuje się w danej chwili zależna jest od mocy oferowanej przez stację ładowania, ale także poziomu naładowania baterii i jej temperatury oraz temperatury otoczenia.

Z tego względu moce opisane w tabeli Z jaką maksymalną prędkością może ładować się moja Tesla? nie są wartościami stałymi w przedziale od 0% do 100% a mocami chwilowymi, zależnymi od kilku czynników – z których najważniejszą jest poziom naładowania baterii.

Przyjmuje się, że zakres pomiędzy 0% i 10% oraz 90% i 100% wymaga o wiele dłuższego ładowania, często równego czasowi ładowania w zakresie od 10% do 90%. Z tego też powodu warto planować swoją podróż w taki sposób, aby poruszać się podczas ładowania właśnie w przedziale od 10% do 90%.

Poniższy wykres przedstawia przykładową krzywą ładowania. Nie należy traktować jej uniwersalnie, ze względu na ciągłe usprawnienia, modyfikacje oprogramowania ale też różną technologię wykonanych baterii w różnych modelach pojazdów:

Krzywa ładowania dla Tesla Model S Plaid (2023)